تبلیغات
دولت مهر - انتخابات نظام مهندسی استان آذربایجان غربی

انتخابات نظام مهندسی استان آذربایجان غربی

دوشنبه 13 شهریور 1391 01:00 ق.ظنویسنده : فرزند آذربایجان

 
انتخابات نظام مهندسی استان آذربایجان غربی
مهندسی ساختمان از دیرباز تاكنون به‌عنوان مهندسی مادر، رسالت گرانسنگ توسعه و پیشرفت تمدن بشر را از دل قرون و اعصار بر دوش می‌كشد.
انتخابات؛

انتخابات نظام مهندسی استان آذربایجان غربی
مهندسی ساختمان از دیرباز تاكنون به‌عنوان مهندسی مادر، رسالت گرانسنگ توسعه و پیشرفت تمدن بشر را از دل قرون و اعصار بر دوش می‌كشد. كارآیی، عملكرد مناسب و زیبایی دست‌ساخته‌های بشر بستگی كامل و تنگاتنگی با مقوله مهندسی دارد و حرفه‌های مرتبط با آن همانند حلقه‌های یك زنجیر به هم متصلند كه علاوه بر ایجاد اشتغال برای اقشار مختلف جامعه و تولید محصول، موجب رشد و شكوفایی اقتصادی شده و مكانی برای آموزش و تربیت عملی نیروهای فنی، تخصصی و ماهر در زمینه‌های مختلف برای ارتقاء دانش فنی آنها است.
ایران زمین پیوسته مهد یكی از كهن‌ترین تمدن‌های جهان در زمینه مهندسی ساختمان بوده كه به طور سنتی به تربیت نیروهای موردنیاز این صنعت ‌پرداخته است و اكنون كه حدود ۶۰ سال از آموزش و تربیت آكادمیك مهندسان ساختمان كشور می‌گذرد، در زمینه علوم و صنعت ساختمان پیشرفت‌های قابل‌توجهی در جهان معاصر به وجود آمده كه تأثیر متقابل آن قابل تعمق است.
اكنون موجب افتخار و مباهات كشور است كه سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها با حدود دویست هزار عضو حرفه‌ای، علمی و فنی، همان مشتاقان بی‌دریغ علوم، فنون و حرفه‌های فنی كشور، به همراه پیشه‌وران، كاردانها و كارگران فنی و ماهر و میلیون‌ها نیروی كارآمد، آماده‌اند در راه تحقق امور اجرایی و اقتصادی كشور گام‌های مؤثر برداشته و در این زمینه واكنش فعال نشان دهند.
لازمه پیشرفت، وجود شرایط واكنش فعال است كه مشوق ایجاد فضای گفتگو، برنامه‌ریزی، تصمیم‌سازی و هماهنگی میان پژوهشگران اهل علم و عمل و حرفه‌مندان عرصه اجرائی كشور می‌شود. ابزار كار فراهم‌است باید با عزمی ملی و راسخ و سازمان‌یافته با به كارگیری تجارب و ثبت و ضبط و سنجش این تجارب، برنامه‌ریزی‌ لازم را به منظور توسعه اقتصادی، فنی و اجرایی تدوین و به مرحله اجراء نهاد تا موجبات توسعه فراهم شود و نتایج این توسعه و تكامل، نوآوری و ابداع است به‌گونه‌ای كه در تمامی محیط‌های كاری، فضای رقابت ایجادنموده و واكنش جامعه، موجب جایگزینی وضع تازه‌ای می‌شود.
بی‌تردید مشاركت گسترده مهندسان رشته‌های هفتگانه ساختمان در انتخابات پیش‌روی كه در شهریور ماه سال جاری برگزار می‌شود، تأثیر بسیار مؤثر و مطلوبی در انتخاب اعضای هیأت مدیره دارای حسن‌شهرت اجتماعی و حرفه‌ای، خوشنام و دارای سوابق برجسته در زمینه‌های مختلف مهندسی، خواهدداشت و از دخیل‌نبودن واقعی مهندسان در امور ساخت و ساز كشور جلوگیری خواهدنمود، درحقیقت حلقه مفقوده‌ای كه موجب شده است غالب بناها و امور حرفه‌ای توسط اشخاص فاقد صلاحیت و یا بخش بسیار كوچكی از دارندگان صلاحیت فاقد شئون حرفه‌ای و خارج از چارچوب تعیین‌شده در آئین‌نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون یادشده در بالا و مبحث دوم مقررات ملی ساختمان انجام شود همان عدم حمایت همه‌جانبه مهندسان از سازمانی است كه متعلق به آنهاست. در صورتی كه اعضای هیأت مدیره سازمان با آراء گسترده اعضای سازمان انتخاب شوند قطعاً قدرت نفوذ و انجام اقدامات بیشتری در اجرای مقررات ملی ساختمان براساس آئین‌نامه‌های قانونی خواهندداشت و قادر خواهندشد با انجام تعامل با اعضای شورای شهرها و شهرداران شهرها، بستر مناسب را در اجرای این مهم فراهم آورندكه این عمل نه‌تنها موجب حفظ سرمایه‌های ملی و منابع كشور خواهدشد، بلكه موجبات ایمنی جان شهروندان و افزایش بهره‌وری ساختمان و بهداشت و آسایش بهره‌برداران را فراهم خواهدآورد. در نیل به این اهداف راهی جزء مشاركت فعال مهندسان در سرنوشت حرفه‌ای خود نیست و بی‌تفاوتی در این امور هر روز پیش از پیش موجب انجام خدمات مهندسی توسط فاقدان صلاحیت حرفه‌ای و ثروت‌اندوزان بی‌صلاحیت خواهدشد، باید در این خصوص كوشش نمود همانگونه كه مهندسان و تشكل‌های حرفه‌ای سایر كشورهای صنعتی و نیمه‌صنعتی برای بدست‌گرفتن سرنوشت فضای زیستی خود نمودند و موفق نیز شدند.


برچسب ها: اروم نیوز ، ارومیه نیوز ، نظام مهندسی ، آذربایجان غربی ،
آخرین ویرایش: - -

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.